Sıkça Sorulan SorularGiriş yapamıyorum. Ne yapmalıyım?

Kullanıcı ismi olarak e-posta adresinizin tamamını girmelisiniz. Örneğin e-posta adresiniz "abc@bilkent.edu.tr" ise, kullanıcı ismi olarak "abc@bilkent.edu.tr" yazmalısınız. Kullanıcı ismi ve şifreniz küçük harf ve büyük harf duyarlıdır. Klavye üzerinde yanlışlıkla Caps Lock tuşuna basılması çok karşılaşılan giriş yapılamama sorunlarından birisidir. Hala giriş yapamıyorsanız lütfen BCC ile iletişime geçin.Şifremi unuttum. Nasıl yeni bir şifre alabilirim?

Daha önceden alternatif bir e-posta adresini iletişim adresi olarak kaydettiyseniz, kendiniz yeni bir şifre alabilirsiniz. Buraya tıklayarak şifremi unuttum servisini kullanabilirsiniz.

Alternatif e-posta adresi kaydetmek için https://bais.bilkent.edu.tr/ldap/login/ adresindeki Hesap Yöneticisi programını kullanabilirsiniz. Hesap Yöneticisi programı ancak geçerli bir şifre ile kullanılabilir.

Eğer kayıtlı bir alternatif e-posta adresiniz yoksa, BCC B310 nolu odaya gelerek yeni şifre alabilirsiniz. Lütfen öğrenci veya personel kimliğinizin yanınızda bulunduğundan emin olun.


Öğrenciler SRS sistemini kullanarak da yeni bir e-posta şifresi alabilirler.E-posta şifremi nasıl değiştirebilirim?

https://bais.bilkent.edu.tr/ldap/login/ adresindeki Hesap Yöneticisi programını kullanabilirsiniz.Gelen e-postaları başka bir adrese nasıl yönlendirebilirim?

https://bais.bilkent.edu.tr/ldap/login/ adresindeki Hesap Yöneticisi programını kullanabilirsiniz.E-postalarımı okuyamadığım zaman nasıl otomatik cevap e-postası göndertebilirim?

https://bais.bilkent.edu.tr/ldap/login/ adresindeki Hesap Yöneticisi programını kullanabilirsiniz.Bilgisayarımda, akıllı telefonumda veya tabletimde yer alan e-posta uygulaması ile nasıl e-posta okuyabilirim ve gönderebilirim?

Thunderbird, Outlook, Apple Mail, Android Mail ve benzeri e-posta uygulamalarını yapılandırmak için gerekli ayarlar burada görülebilir.Bütün e-posta klasörlerimi nasıl kendi bilgisayarıma indirebilirim?

Kişisel bilgisayarınıza Mozilla Thunderbird uygulamasını kurabilirsiniz. Bilkent e-posta hesabınızı IMAP ile yapılandırıp, (Ayarlar için lütfen tıklayın.) indirmek istediğiniz her bir klasör için ayrı bir lokal klasör açabilirsiniz. İndirmek istediğiniz mesajları seçtikten sonra, seçili kısımda sağ tıklayıp “Kopyala” → “Local Klasörler” → “Mesajların kopyalanacağı klasör ismi” seçilebilir. Bu işlemi indirmek istediğiniz bütün klasörler için tekrar etmelisiniz. Thunderbird uygulamasını bilgisayarınızdan silmediğiniz sürece, indirmiş olduğunuz mesajlar kişisel bilgisayarınızda durur.E-posta klasörlerimi Gmail hesabıma nasıl aktarabilirim?

Sadece Gelen klasörü içindeki mesajları Gmail hesabınıza aktarabilirsiniz. Lütfen ilgili Gmail Yardım sayfasını okuyun.

Aktarma için gerekli Gmail ayarlarını yaparken şu bilgilere ihtiyacınız olacak:

Kullanıcı ismi olarak Bilkent e-posta adresinizi yazın lütfen.

POP3 sunucu adresi mail.bilkent.edu.tr

Port numarası 995. "Always use SSL" seçili olmalı.Gmail hesabımdan gönderdiğim maillerde From başlığında Bilkent adresimi nasıl kullanabilirim?

Gmail hesabınızdan gönderdiğiniz maillerde gönderici adresi olarak Bilkent adresinizi kullanabilirsiniz. Lütfen ilgili Gmail Yardım sayfasını okuyun.

Bilkent adresinizden mail göndermek için gerekli Gmail ayarlarını yaparken şu bilgilere ihtiyacınız olacak:

Kullanıcı ismi olarak Bilkent e-posta adresinizi yazın lütfen.

SMTP sunucu adresi asmtp.bilkent.edu.tr

Port numarası 587. "Secured connection using TLS" seçili olmalı.

Akıllı telefonunuzdan veya tabletinizden de bu şekilde e-posta gönderebilirsiniz. Fakat telefonunuza veya tabletinize Gmail uygulamasını indirip, kullanmanız gerekebilir. Apple Mail gibi diğer uygulamalar Gmail ayarlarını görmeyebilir.Şüpheli bir e-posta alırsam ne yapmalıyım?

Bilkent BCC hiç bir zaman e-posta ile sizden hesap bilgisi veya şifresi istemez.

Genellikle, Bilkent'ten gönderilmiş gibi görünen ve hesabınızın kullanıma kapatılacağını iddia eden sahte e-postalar alırsınız.

Sahte e-postalar ile banka veya e-posta hesabı şifresi gibi kişisel bilgiler öğrenilmek istenir. Kişisel bilgiler e-posta ile istenebileceği gibi, sahte mesaj içinde yer alan bağlantılara tıklattırılarak da talep edilebilir.

Bu tür şüpheli e-postalar açılmadan silinmelidir. E-posta içinde görünen bağlantılar tıklanmamalıdır. E-posta açıldığı zaman veya sahte e-posta içindeki bir bağlantıya tıklayarak bilgisayarınıza virüs de bulaştırabilirsiniz.Bir e-posta'nin gerçek gönderici adresini nasıl anlarım?

Gösterilen adrese güvenmemeli ve "From" başlığını kontrol etmelisiniz. E-posta okuma programları genellikle sadece görüntüleme adresini gösterirler. Gerçek gönderici adresi mesajın orjinal içeriğinde "From" başlığında < ve > işaretleri arasına bakılarak görülebilir. Örneğin aşağıdaki başlık satırında gönderici adres xyz@bilkent.edu.tr dir. E-posta okuma programları sadece Bilkent University kısmını gösterirler.

From: Bilkent University <xyz@bilkent.edu.tr>

Sadece e-posta mesajının orjinal içeriğine bakarak pek çok dolandırıcılık mesajını tespit edebilirsiniz.E-posta mesajının orjinal içeriğini nasıl görebilirim?

E-posta okuma programlarına göre değişir. Bilkent webmail'de "Diğer" menüsünden "Kaynağı Görüntüle"yi seçebilirsiniz veya önce "Ayrıntılar"a sonra "Tüm Üst Bilgiler"e tıklayabilirsiniz.Diğer sorularınız için lütfen a adresine e-posta gönderin.